Wróżba, Wróżby online tarota

Wróżby. Tajemnica przyszłości zostanie Ci odsłonięta. Porady życiowe od doradców ezoterycznych

Słubne przesądy i zwyczaje polskie

Ślubne przesądy

Ślubne przesądy i zwyczaje polskie 

Od wieków powstawały przeróżne ślubne przesądy, które z czasem zostały zapomniane. Mimo tego w niektórych regionach Polski można odnaleźć wiele ciekawych przesądów związanych z zamążpójściem.  

Samo słowo „ zaślubiać” wywodzi się z anglosaksońskiego i znaczy tyle, co zobowiązywać się. Każda ze stron zobowiązuje się lub przyrzeka przestrzegać pewnych zasad, które są pomyślne jako sposób zapewnienia im pełnego szczęścia. Takiej uroczystości towarzyszą liczne czynności i praktyki o znaczeniu symbolicznym, których większość oparta jest na tradycyjnych przesądach.  

Według wierzeń, czerwiec jest najbardziej ulubionym miesiącem na zawieranie małżeństw. Przyczyną tego jest to że miesiąc ten poświęcony był Junonie, małżonce Jowisza, największego bóstwa w mitologii rzymskiej. Była ona patronką małżeństwa. Maj był uważany od czasów rzymskich za nieszczęśliwy czas do zawierania związków małżeńskich.  

Jeśli chodzi o dni to nie bierze się ślubów w niedziele wiadomo z jakich względów. Chrześcijanie nie biorą tez ślubów w piątki bo to dzień męki pańskiej.

Dla Skandynawów jednak jest to najszczęśliwszy dzień tygodnia i w ten właśnie dzień większość par bierze ślub. Zwykle śluby są w soboty, czasami w środy. a bardzo rzadko w poniedziałki. 

Przyjęto że Panna młoda powinna mieć na sobie białą suknię, która symbolizuje czystość, uczciwość i prostota. W Grecji welon był żółty i przykrywał cała twarz panny młodej. Nie można nosić zielonego koloru w czasie ceremonii, gdyż przyniesie to pecha. Niebieski jest najszczęśliwszym kolorem zakochanych. 

W dzień ślubu szczęśliwa będzie panna, którą obudził śpiew ptaków, gdyż zwiastuje to, że z mężem nie będzie dochodzić do kłótni i waśni. Jeśli na sukni ślubnej będzie pająk, jest to oznaka przyszłego szczęścia i bogatego małżeństwa.

Jeśli panna młoda ma kota to przed wyjściem z domu na ceremonię zaślubin, powinna go nakarmić, bo to zwiastuje szczęście.

Panna młoda nie powinna płakać przed ślubem, ponieważ jest to niepomyślny znak. Przekraczając prób kościoła należy przejść przez niego prawą nogą.  

Pan młody nigdy nie był narażony na przesądy. Jest jednak jeden przesąd, który mówi by w dniu ślubu przed ceremonią nie widzieć panny młodej, szczególnie w sukni ślubnej, bo to przyniesie pecha.  

Drużbowie czyli ludzie pana młodego, to przeżytek z czasów, gdy sposobem na zawarcie małżeństwa było porwanie. Ten kto potrzebował żony porywał ją wraz ze służącymi, którzy mieli mu pomóc w tym.  

Mało kto zna historię obrączki. Sięga ona starych czasów. Kiedyś traktowano ja jako talizman przynoszący szczęście. Kiedyś do pieczętowania dokumentów używano pierścieni z sygnetem, wręczenie przez mężczyznę pierścienia kobiecie w chwili gdy go poślubiała symbolizowało przyjęcie przez pannę młodą władzy jej małżonka. 

Według wierzeń nakłada się pierścionek na palec serdeczny, ponieważ uważano, że w tym właśnie palcu znajduje się delikatny nerw mający bezpośrednie połączenie z sercem.  

Druhna musi pamiętać, że nie powinna być trzy razy na ślubie w którym łapie welon. Warto tez pamiętać, że jeśli panna młoda jest młodsza od druhny, to druhna powinna mieć przy sobie coś zielonego.  

Panna młoda aby przygotowując się do podróży poślubnej, rzuca przez lewe ramię jeden ze swych pantofelków. Uważa się, że ten, kto złapie but, pierwszy wstąpi w związek małżeński, To samo tyczy się welonu czy bukietu ślubnego.  

Rzucanie starym butem w młoda parę, czy przywiązywanie do auta puszek, bierze się z czasów anglosaskich. Mówi się też, że jest to przesad wtedy gdy porywano panny by brać je za żony.  

Miesiąc miodowy bierze swoją nazwę od German, którzy świętowali ślub przez 30 dni następujących po tym wydarzeniu. Para młoda powinna uważać by niczego nie zbić, a szczególnie lustra. 

Wszyscy wiemy, że pannę młodą przenosi się przez prób, jest to szkocki zwyczaj. W Irlandii nad głową panny młodej kruszono placki owsiane, by mieć pewność że dom będzie bogaty. Istnieje też przesad by na drzwiach wejściowych powiesić surowe ciasto, gdyż jest to znak, że ona będzie tu w przyszłości gospodynią.