Wróżba, Wróżby online tarota

Wróżby. Tajemnica przyszłości zostanie Ci odsłonięta. Porady życiowe od doradców ezoterycznych

Przesądy

Znaki i przesądy religijne

Przesąd to nie oparty na racjonalnym myśleniu ani na faktach przekonaniem, za pomocą którego człowiek usiłuje zgłębić to, co się zgłębić nie da, i które czasami żywi, ignorując oczywistość.


 

ABRAKADABRA

Jest to słowo wypowiadane bardzo często. W średniowieczu jednak było traktowane bardzo poważnie. Wierzono, że jest ono lekarstwem na gorączkę. Cierpiący przywiązywał sobie na szyi amulet w postaci kawałka pergaminu ze słowem- abrakadabra. Wiara w moc tego magicznego słowa sięga prawdopodobnie któregoś wieku przed Chrystusem, jednak imię demona czy złego ducha, od którego ono pochodzi jest nieznane. W II wieku n. e kabaliści posługiwali się pewną formą słowa abrakadabra jako zaklęciem przeciwko złym duchom. Słowo abrakadabr przez wieki zyskało magiczną moc.


 

AMEN

Nie każdy z nas wie skąd wywodzi się słówko „ Amen”, które wypowiadamy po modlitwie. Istnieje wiara, że silne „ amen” wypowiadane chórem przez modlących się otwiera bramy raju. Jest to znak zgody, afirmacji, aprobaty.


 

ANKH

Jest symbolem podobnym do krzyża. Pochodzi on ze staroegipskich hieroglifów i oznacza życie. Trzymali go w dłoniach faraonowie i inne bóstwa. Jest to tzw. Klucz życia. W dzisiejszych czasach nie przypisuje się już szczególnych mocy mistycznych do Ankh. Znak ten stał się talizmanem noszonym na łańcuszku albo w formie pierścienia.


 

BAR MICWA

W religii żydowskiej jest ceremonią, podczas której trzynastoletni chłopiec przyjmuje obowiązki wynikające z osiągnięcia wieku męskiego oraz obowiązki związane z jego religią. Zwyczaj ten wywodzi się z XIV wieku.


 

BOŻE NARODZENIE

Jest to święto upamiętniające narodziny Chrystusa. Święto to jednak prawdopodobnie ma związek ze świętem Urodzin Niezwyciężonego Słońca, które było obchodzone w starożytności przez Rzymian dla uczczenia boga słońca.

Święto to obrosło wieloma przesądami i tradycjami. Np., w poranek w dzień Bożego Narodzenia, pierwszą osobą, która przejdzie prób domu powinien być mężczyzna. Dekoracje świąteczne powinny być zdjęte do 6 stycznia, czyli w święto Trzech Króli, bo inaczej przez cały rok będzie nas prześladował pech.

Zwyczaj dawania prezentów wywodzi się ze święta rzymskiego na cześć Saturna i zasiewów.

Święty Mikołaj to postać prawdziwa, który żył w Azji Mniejszej około 350 r.n.e. Jego święto obchodzono 6 grudnia. W tym dniu dawano sobie prezenty..

Kolędy pochodzą z XIX wieku. Jednak kolędowanie jest starym zwyczajem angielskim.

Choinka ma kilka legend. Podobno święty Bonifacy, misjonarz prowadzący działalność wśród druidów druidów Germanii, ściął dąb święte drzewo pogańskich druidów, i znalazł za nim piękne drzewko- choinka.

Inna legenda mówi o Marcinie Lutrze, który podobno posłużył się tym drzewem, żeby pokazać swojej żonie i dzieciom, jak cudownie jest nocne niebo w zimie. Umieścił na nim świece, które miały przedstawiać gwiazdy.


 

CMENTARZ

Są rzeczy, których nie należy robić w miejscach pochówku. Nie należy wskazywać palcem grobu, bo ta osoba przywoła do siebie śmierć.

Nie należy liczyć samochodów jadących w kondukcie pogrzebowym. Są tez rzeczy, które należy robić w czasie pogrzebu. Należy pochować osobę w południowej części cmentarza, bo podobno jest to ziemia bardziej święta, wg wierzeń chrześcijan. Należy w miarę możliwości urządzić pogrzeb w deszczowy dzień, gdyż wtedy dusza zmarłego pójdzie do nieba.


 

CZARNY KOLOR ŻAŁOBY

W dawnych czasach sadzono, że śmierć jest zaraźliwa. Wierzono że w martwe ciało może wejść zły duch. Żałobnicy chcieli być jak najmniej widoczni, a kolor czarny ich zasłaniał. Wiara ta była mocno rozpowszechniona i dziś jest przyjęta w niektórych częściach świata.

Mimo tego w Chinach i w Japonii ludzie w żałobie ubierają się na biało. W Egipcie i Birmie na żółto. W południowej Afryce na czerwono. W Etiopii na jasnobrązowo. W Syrii i Armenii na fioletowo, a w Iranie na jasnoniebiesko.


 

GWIAZDA DAWIDA

Inaczej też zwana pieczęcią Salomona, jest używana jako amulet przeciwko demonom i złym duchom. Obecnie jest ona także symbolem Izraela oraz symbolem żydowskiej religii. Gwiazda ta zawiera w sobie cztery elementy wszechświata, używana jest jako symbol, który reprezentuje Boga. U Żydów nie wolno wypowiadać imienia Boga, dlatego tez ten Znak jest symbolem Boga.


 

JAJKA WIELKANOCNE

Wywodzą się one z prastarego germańskiego zwyczaju oddawania czci bogini Eastre, która uważała króliki za zwierzę święte. Wierzono że w wigilię Wielkanocy zając, królik zostawia jajka dla wszystkich grzecznych dzieci.

Jajko jest symbolem życia. Symbolizuje początek wiosny i powrót życia na ziemię. Jajka były używane do rytuałów płodności. Nie jest to zwyczaj chrześcijański. Kościół przejął wielkanocne jajka z prastarych zwyczajów, gdyż nie umiał się ich pozbyć.


 

KRZYŻE

Krzyż jest symbolem religii, Krzyż funkcjonował jako symbol przez wiele wieków przed ukrzyżowaniem Chrystusa. Znane są krzyże łaciński, rzymski, grecki, Krzyż św. Andrzeja, prawosławny, maltański.


 

PIEKŁO

Jest to przeciwieństwo raju. Idą tam dusze śmiertelników, którzy byli niegodziwi za życia, oraz byli niewierzący. W świecie przesądów piekło jest miejscem, z którego przybywa diabeł i jego świta.

Na wspomnienie piekła osoba przerażona powinna splunąć trzy razy, zrobić siedem obrotów, odpukać w drzewo, dotknąć żelaza albo wykonać inną magiczną czynność, by odgonić diabła.


 

WIELKANOC

Zgodnie z wiara chrześcijańską jest to dzień, w których Chrystus Zmartwychwstał. W starożytności istniało święto obchodzone mniej więcej w tym samym czasie. Było to święto wiosennego zrównania dnia z nocą, podczas którego oddawano cześć bogini wiosny imieniem Eastre, stąd angielska nazwa Wielkanocy- easter

Istnieje wiele przesądów, które powinniśmy przestrzegać. Warto w ten niedzielny dzień włożyć na siebie nowe ubranie, gdyż to będzie zwiastowało szczęście i powodzenie finansowe na kolejny rok.


 

WIELKI PIĄTEK

Jest to piątek przed Wielkanocą. Stał się świętem w czwartym wieku. Jest to święto upamiętniające dzień śmierci Chrystusa.

Jest wiele dziwnych przesądów związanych z tym dniem. Np. ddy stłukłeś talerz w wielki Piątek, oznaczało to szczęście.